HOME~KLASCHKA

 NOWA OFERTA

Czujniki pomiarowe

(Sensory)

Czujniki pomiarowe

Czujniki firmy Klaschka w maszynach i urządzeniach przemysłowych są podstawowymi elementami automatyzacji. Pracują one zbliżeniowo – bez kontaktowo, nie wpływają na zużycie części z nimi współpracującymi i posiadają przez to praktycznie nieograniczoną żywotność. Są one niewrażliwe na zabrudzenia i mogą być stosowane w otoczeniu o szerokim zakresie temperatury.


Czujniki zbliżeniowe wyczuwają, z krótkim czasem reakcji, końcowe i pośrednie pozycje dla rotacyjnych i liniowych ruchów części maszyny.
Jako szybkie czujniki impulsów umożliwiają poprzez urządzenie szacunkowe, określenie inkrementalnej liczby obrotów, liczbę suwów i częstotliwość jak i pozycję i prędkość ruchu ruchomych części maszyny.


Jako czujnik odległości i pozycji, proporcjonalnie do mierzonej wielkości wystawiają analogowy prąd lub do wyboru analogowe napięcie, ( jako opcja). Okazują się, jako nie drogie absolutne czujniki wartości o krótkim czasie własnym.
 

Indukcyjne czujniki zbliżeniowe

 

Dla bez kontaktowego wykrywania obecności metalu. Czujnik pomiarowy składa się z cewki, będącej częścią składową obwodu oscylacyjnego oscylatora pomiarowego. Czujnik ten reaguje na wszystkie metale. W wykonaniu „ wszystkie metale” odstęp wykrywania przy wszystkich metalach jest tej samej wielkości.

 

Indukcyjne czujniki zbliżeniowe

Indukcyjne czujniki zbliżeniowe dla maszyn i urządzeń są bez kontaktowymi i dotykowymi ( bez mechanicznego połączenia) czujnikami wykonawczymi dla ruchu napędów i elementów maszyny. Zostają one w szczególności wstawiane, jako wyłączniki krańcowe, mogą jednakże, ze względu na mocną budowę ( kompletne wymodelowanie) i wysoką dozwoloną częstotliwością pracy, zostać użyte dla wielu innych zadań, jak np. czujnik impulsów / enkoder dla liczby obrotów.

Są one szczególnie wstawiane, gdy chodzi o wysoką częstotliwość przełączania i prędkość działania, dokładność punktu przełączania i niezawodność i pracę w ciężkich warunkach.
 

Klaschka przygotował i doprowadził do sprzedaży pierwszy indukcyjny czujnik zbliżeniowy w roku 1964.
 

Dzisiaj program dotyczący czujników obejmuje przeszło 1000 różnych ich typów. Te wytworzone typy są do wyboru i w regule magazynowej gotowe do dostawy. Dodatkowo oferujemy dużą ilość określonych przez klienta wersji.

Dodatkowe urządzenia dla indukcyjnych czujników zbliżeniowych ( do separacji potencjałów i podwyższonej mocy przełączanej) znajdziecie w rozdziale Przekaźniki pomiarowe & Urządzenia sterujące / dodatkowe urządzenia
 

 • mocna budowa
 • wysoka częstotliwość przełączania
 • wysokie prądy obciążenia
 • ochrona przeciwzwarciowa, napięcia zakłócającego, zamiany podłączeń

 

Dostępne czujniki zbliżeniowe:

 

 

 

Czujniki impulsów

 

Dla bez kontaktowego wykrywania ruchu z wysoką częstotliwością. Czujniki – liczby obrotów i absorber liczby obrotów ( mini – enkoder) posiadają, jako czujnik pomiarowy element Halla, zmienny magnetycznie opornik lub indukcyjny czujnik pomiarowy. Maksymalna częstotliwość działania wynosi 25kHz przy odstępie wykrywania < 2mm. Także, jako podwójny czujnik impulsów z wbudowanym układem rozpoznawania kierunku.
 

Czujniki impulsów

W przeciwieństwie do indukcyjnych czujników zbliżeniowych, czujniki impulsów są przez swoje wysokie geometryczne wykonanie, odpowiednie dla wykrywania delikatnych struktur i szybkich ruchów ( nie odpowiednie do zbliżenia osiowego i materiałów magnetycznych).

Czujniki impulsów głównie są użyte do ustalania prędkości obrotowej i kierunku obracania wałka za pomocą koła zębatkowego od modułu 0,3. Pozwala to, na użycie tych czujników dla monitorowania prędkości, dekodowania przyrostowego, do zliczania zadań, do kontroli położenia i rozpoznawania ruchu w przód – wstecz. Przykładowo za pomocą tych czujników można wyczuwać położenie półek albo kaset magnetycznych w porządku do wyczuwanej prędkości i kierunku ruchu liniowego.


Aby uzyskać więcej informacji na temat przekaźnika pomiarowego dla liczby impulsów, liczby obrotów i częstotliwości znajdziemy w rozdziale Przekaźniki pomiarowe & Urządzenia sterujące / Liczba obrotów i częstotliwość.

 • Wysoka częstotliwość przełączania do 25 kHz
 • Statyczna ( bezruch od 0 Hz) i dynamiczna metoda pracy
 • Wysoka rozdzielczość ( < moduł 1)
 • Wytrzymała obudowa
 • Podwyższony zakres temperatury otoczenia od – 25 do + 120°C

 

 

Dostępne czujniki impulsów:

 

 

Identyfikator RFID

 

Rozpoznanie pozycji WIDENT/P: dla rozpoznania większej ilości pozycji, np: dla torów rolkowych lub stołów obrotowych. System rozpoznania WIDENT: dla zabezpieczenia robotyki sprzęgieł wymiany narzędzia.


Identyfikator RFID

Bezprzewodowa transmisja wyraźnie zidentyfikowanych kodów
 

 • Jednoznaczna identyfikacja jedynego kodu ( do 15)
 • Wysoki odstęp przełączania ( do 50mm)Rozpoznanie pozycji

 

 

Czujniki ultradźwiękowe

 

Czujniki ultradźwiękowe dla dużych dystansów. Czujniki te posiadają piezoceramiczny przetwornik ultradźwiękowy, który wysyła paczki impulsów i ponownie odbiera paczki impulsów odbitych. Na podstawie zmierzonego czasu tego przebiegu zostaje obliczona odległość obiektu.


Czujniki ultradźwiękowe

Czujniki ultradźwiękowe o dużym zakresie pomiarowym, do wykrywania różnych materiałów ( np.: Metal, Tworzywo sztuczne, drzewo). Również z analogowym sygnałem wyjściowym dla pomiaru dystansu.
 

 • Dla różnych materiałów ( np.: Metal, Tworzywo sztuczne, drzewo).

 

 

 

 

Czujniki pojemnościowe

 

Czujniki pojemnościowe dla rozpoznawania różnych materiałów ( np.: papier, tworzywa, drewno). Budowa tego czujnika odpowiada indukcyjnemu czujnikowi zbliżeniowemu, jedynie element pomiarowy czujnika to kondensator. Czujnik ten reaguje na przewodzące materiały, tzn. oprócz metalu także np. na drewno.


Czujniki pojemnościowe

Pojemnościowe czujniki są zastosowane do wykrywania różnych materiałów ( np.: papier, monitorowania krawędzi plastycznych arkuszy, monitorowanie uszkodzenia pasów transmisyjnych, monitorowanie poziomu płynów i kontrola poziomu ładunku, granulatu jak również cieczy.
 

 • Dla różnych materiałów ( np.: Metal, Tworzywo sztuczne, drzewo).

 

 

 

 

Czujniki specyficzne

 

Czujniki pomiarowe o szczególnych właściwościach jak również dla specyficznych rozwiązań użytkownika.

Przykładami takich czujników są: czujniki do mierzenia grubości, rozpoznawania folii, detekcji iskry, przełączników liczby impulsów, pierścieni indukcyjnych i przełączników rozgałęźnych z przynależnymi do wykorzystania urządzeniami.

Czujniki pomiarowe dla użytku w przemyśle Nuklearnym: w partnerstwie z firmą Centronic są wykonywane dla międzynarodowego przemysłu atomowego, jako specyficzne czujniki zbliżeniowe z podwyższoną odpornością na promieniowanie. W połączeniu w szeregu z kartą – Interfejsu jest ten istniejący obecnie system jedynym do dyspozycji bezstykowo pracującym czujnikiem pomiarowym z certyfikatem. Wytrzymałość na promieniowanie ( tolerancja radiacji) wynosi do 100 KGy lub 1MGy w zależności od typu. Długość przewodów do 300m.

 


Specyficzne czujniki

Klaschka ma ponad 50 – letnie doświadczenie w rozwoju i produkcji wyłączników zbliżeniowych. Dzisiaj program produkcji czujników obejmuje ponad 1000 różnych typów z licznymi specjalnymi własnościami.

● Liczny szereg branż – i określone przez klienta rozwiązania
● Czujniki odporne na promieniowanie ( czujniki i karty interfejsu) dla przemysłu nuklearnego


 

 

 

Akcesoria

Przewody elektryczne, wtyczki, adaptery, przejściówki dla wszystkich oferowanych przez nas czujników.                 

 

ELEKTRO-TRADING sp. z o.o.
Tel: +48 (0-32) 330-45-70,  Fax: +48 (0-32) 330-45-74,  e-mail: info@elektro-trading.com.pl